Menu

Wyszukiwanie

Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej /Serafitek/ powstało w Zakroczymiu w 1881 roku, założone przez bł. O. Honorata Koźmińskiego i sł. Bożą Matkę Małgorzatę Szewczyk- w celu odnowy religijnej i moralnej narodu.

Przez 10 lat siostry były Zgromadzeniem bez habitowym, pracując na terenie zaboru rosyjskiego.

W 1891 roku przeniosły swoją działalność na teren ówczesnej Galicji i 14 sierpnia 1981 roku przyjęły habity z rąk ordynariusza krakowskiego kard. Albina Dunajewskiego. Odtąd Zgromadzenie zaczęło występować jako habitowe, gdyż było to możliwe w zaborze Austriackim,  panowała większa swoboda religijna.

W okresie międzywojennym Zgromadzenie rozwijało się bardzo intensywnie w całej Polsce dlatego w 1932 roku zostało podzielone na trzy prowincje. Siostry prowadzą placówki za granicami Polski: Francja, Szwecja, USA, Włochy, Ukraina, Białoruś i Gabon.

Obecnie Zgromadzenie kontynuuje działalność zapoczątkowaną przez Założycieli.

Charyzmat

Oddajemy się całkowicie Bogu, który nas powołał i posłał do najbardziej potrzebujących, ubogich , starców i niepełnosprawnych, siostry pracują jako pielęgniarki wśród chorych,  . Podejmujemy również pracę wśród dzieci i młodzieży w przedszkolach i szkołach, pracujemy na parafiach jako kancelistki, organistki.

Siostry w Czarnym Dunajcu

26 XI 1936 r. Anna Wróblówna, dyplomowana pielęgniarka, licząca 67 lat zapisała swój dom przy ul. Sienkiewicza 645 w Czarnym Dunajcu na własność Zgromadzeniu, z warunkiem dożywotniego utrzymania. W podarowanym domu mieszkała Anna Wróblówna wraz z lokatorami, tak, że dla sióstr początkowo  nie było miejsca.

We wrześniu 1940 r. została posłana siostra do pielęgnacji chorej Anny Wróblówny. Po jej śmierci w 1951 r. zgromadzenie zajęło mieszkanie. Siostry pomagały chorym i biednym, zajęły się przygotowaniem do pierwszych sakramentów dzieci cygańskich. Przez dzieci siostry trafiły do starszego pokolenia cyganów mieszkających w osobnej dzielnicy Czarnego Dunajca i pociągały ich do spowiedzi i Komunii Świętej. W tym czasie rozwija się nauka religii dzieci, początkowo indywidualnie, później gromadka wzrasta do 45 dzieci.  Prowadziły również świetlice dla dzieci gdzie po nauce mogły odrabiać lekcje i bawić się w ogrodzie .

 Siostry pragnęły zorganizować kurs kroju i szycia, lecz nie otrzymały pozwolenia od władz oświatowych. Z powodu trudności związanych z utrzymaniem domu, zarząd generalny postanowił sprzedać dom i zwinąć placówkę. Sprzedaż domu nastąpiła w 1961 r. na prośbę ks. Proboszcza musiały pozostać i zamieszkały w wynajętym domu.

W 1963 r. otrzymały na własność dom od pana Ludwika Stopki, w którym do tej pory mieszkają. Odtąd Siostry zajmują się kościołem, zakrystią, praniem bielizny kościelnej, katechizacją dzieci oraz chorymi i biednymi na terenie parafii. W kolejnych latach otwierają przechowalnie dla dzieci.

Obecnie wspólnota liczy 5 sióstr, które pracują w kościele, w katechezie, prowadzona jest ochronka dla dzieci.

Dzisiaj jest

piątek,
08 listopada 2024

(313. dzień roku)

Święta

Piątek, XXXI Tydzień zwykły
Rok B, II
Dzień Powszedni

Licznik

Liczba wyświetleń:
15638471