MINISTRANCI I LEKTORZY

Herb Liturgicznej Służby Ołtarza

Ministranci i lektorzy są obecni w każdej parafii. Pomagają w celebracji Mszy Świętej, nabożeństwach, sakramentach i sakramentaliach. Nazwa tej posługi wzięła się z łacińskiego określenia ministrare co oznacza służyć, pomagać. A zatem chcemy, by ministrant był tym, który służy i pomaga lepiej przeżywać największe tajemnice naszej wiary.

Parafia Przenajświętszej Trójcy w Czarnym Dunajcu ma duże tradycje związane z formacją Liturgicznej Służby Ołtarza. Od zawsze przy ołtarzu mogliśmy zobaczyć młodych chłopców w różnym wieku, pragnących służyć Bogu i ludziom.

Nasza LSO podzielona jest na cztery zasadnicze grupy:

·       Kandydaci na ministrantów

·       Ministranci

·       Lektorzy młodsi

·       Lektorzy starsi

Każdy kto pragnie wstąpić w nasze szeregi, rozpoczyna swoją formację od przygotowania do służenia. Okres ten trwa kilka miesięcy, w czasie którym młody kandydat na ministranta uczy się podstawowych elementów służby, wśród których najważniejszym elementem jest umiejętność zachowania ciszy i powagi w prezbiterium.

Ministranci to zasadnicza część naszej Służby Ołtarza. Obecnie jest ich w parafii ponad 30. W szeregach ministrantów mamy chłopców od trzeciej klasy szkoły podstawowej do szóstej. Z kolei w klasie siódmej ministrant przygotowuje się już do bycia lektorem. Po ukończeniu kursu lektorskiego prowadzonego w dekanacie może on czytać Słowo Boże i podejmować inne, bardziej odpowiedzialne funkcje w kościele.

Króluj nam Chryste – zawsze i wszędzie!

ks. Marcin

PODZIAŁ GRUP NIEDZIELNYCH