Menu

Wyszukiwanie

HISTORIA KAPLICY W STAREM BYSTREM

Pomysł wybudowania kaplicy w Starem Bystrem wziął się z wielkiej potrzeby bliskości domu Bożego. Do parafialnego kościoła w Czarnym Dunajcu była spora odległość 5 km, pokonywana najczęściej pieszo.

 

Od 1971 roku Msze Święte zaczęto odprawiać w siedzibie starej remizy. Było to kilka razy w roku. Inicjatorem tego pomysłu był wikariusz czarnodunajecki ks. Stanisław Ulman rodem z Ludźmierza. W latach osiemdziesiątych XX wieku mieszkańcy górnej części Starego Bystrego - Skałki zaczęli powoli gromadzić fundusze na budowę przyszłej kaplicy. Jesienią 1981 roku zawiązał się Społeczny Komitet Budowy.

 

Pozyskano plac pod budowę kościoła (około 20 a) od następujących ofiarodawców: Jakub i Maria Sroka „Mroconie”, Zofia i Władysław Gał oraz Władysław Łukanus.

           Badania geodezyjne wykonano w jesieni 1981 roku. Wtedy też zaczęto zwozić kamienie, żwir i inne materiały budowlane. Budowa kaplicy z punktem katechetycznym w Starem Bystrem została zatwierdzona 30 kwietnia 1982 r. przez Urząd Gminy w Czarnym Dunajcu. Prace ziemne rozpoczęto 10 maja 1982 roku a 28 maja tegoż roku wytyczono teren pod przyszły obiekt sakralny. Od tego dnia prace budowlane szły w szybkim tempie. Miejscowa społeczność nie skąpiła pieniędzy i wspólnej pracy. W październiku 1982 roku została już zakupiona blacha. Starobystrzanie żyjący w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie ochotnie wspomogli finansowo dzieło budowy. Ksiądz proboszcz Józef Burkat, po rozliczeniu roku budżetowego 1982, również wpłacił kwotę 30 tysięcy złotych na budowę świątyni. Należy wymienić naszych księży rodem ze Starego Bystrego, którzy finansowo i duchowo wspierali to dzieło Boże: ks. Franciszek i Tadeusz Juchas, ks. Jan Kordaczka i ks. Stanisław Sroka.

 

Do ofiarnej pracy dołączyli się również strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Starem Bystrem, Ludowy Zespół Sportowy i indywidualni sponsorzy, którzy każdy „grosz” ofiarowali na budowę kościoła. Trzeb również wspomnieć gorącego orędownika budowy Stanisława Wróbla „Kanteckę”, Franciszka Takuśkiego „Juchajscorza”, Jana Harbuta „Kościelnego”, Władysława Harbuta „Glinika”, Franciszka Juhasa „Kubę”, Anielę Chramiec i wielu, wielu innych mieszkańców wsi. Ustalono, że będziemy czcić św. Stanisława ze Szczepanowa. Dnia 8 maja 1983 roku odbył się odpust w starej remizie, z którego ofiarę w wysokości 35 830 złotych przeznaczono na cele budowy. Ludzie z całych sił dążyli, aby jak najszybciej móc zbierać się na nabożeństwa w nowej kaplicy. Fachowcy — blacharze, posadzkarze, tynkarze mieli pełne ręce roboty. Gospodarze pomagali im a „gaździny” nosiły jedzenie kolejno z każdego domu. W 1984 roku został wymalowany obraz do głównego ołtarza, a w 1985 roku kościół był prawie gotowy. Można było dokonać jego poświęcenia. Stało się tak 14 lipca 1985 roku a konsekratorem był Jego Eminencja ks. bp Albin Małysiak. Z czasem wyposażono świątynię w modrzewiową boazerię, organy (sierpień 1988), które poświęcił ks. bp Kazimierz Górny.

 

Do dnia dzisiejszego trwają prace mające na celu poprawić estetykę wnętrza. Ostatnim nabytkiem są boczne ołtarze: Matki Bożej Ludźmierskiej i Pana Jezusa Miłosiernego.

Po śmierci Józefa Szaflarskiego została wybrana nowa Rada Parafialna dla kościoła w Starem Bystrem w składzie:

 

Aleksandra Wróbel — przewodnicząca

Piotr Mroszczak — v-ce przewodniczący

Jan Watychowicz — skarbnik

Zofia Obrochta — korespondencja

 

Członkowie:

Jan Kwak

Maria Kwak

Józef Rebidas

Andrzej Leja

Stanisław Harbut

Jan Harbut

Zdzisław Miętus

Władysław Biela

 

W tym roku nowa rada zorganizowała gruntowne mycie wnętrza świątyni i na bieżąco czuwa nad porządkiem i potrzebami. Msze święte są odprawiane w środy i piątki o godz. 16.00, a w niedziele o godz. 9.00.


                                                         Opracowała mgr Zofia Obrochta

Dzisiaj jest

wtorek,
19 marca 2024

(79. dzień roku)

Święta

Wtorek, V Tydzień Wielkiego Postu
Rok B, II
Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najśw. Maryi Panny

Licznik

Liczba wyświetleń:
14511797